Laserowa korekcja wad wzroku

oko kobietyCzy korekcję wady wzroku przy pomocy lasera można zaliczyć do zabiegów kosmetycznych? W pewnym stopniu tak, bowiem ten zabieg trwający przeważnie kilkanaście minut pozwala skorygować wadę wzroku. Dzięki temu zabiegowi już na zawsze możemy pozbyć się szkieł kontaktowych czy okularów.

Ten zabieg potrafi dodać pewności siebie, przywraca bowiem ostrość widzenia i ułatwia życie.
Współcześnie coraz więcej osób cierpi na krótkowzroczność. Powszechna komputeryzacja sprawiała, że nasze oczy bardziej się przemęczają i częściej chorują.

Dlatego dziś przybliżymy Wam szczegóły, jak się przygotować do zabiegu korekcji laserowej wady wzroku, jak wygląda taki zabieg i jak długo trwa rekonwalescencja.

Najpierw musimy sobie zdać sprawę z faktu, iż zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ i sami będziemy musieli za niego zapłacić. A jego koszt nie jest mały.

NFZ zalicza ten rodzaj zabiegów do swego rodzaju chirurgii kosmetycznej, to wygodne podejście naszego rządu, a przecież tylu ludziom może on pomóc w codziennym życiu. No cóż jak zatem widzicie, samemu trzeba sobie radzić w finansowaniu korekcji wzroku.

Koszty laserowej korekcji wad wzroku

Aby zoperować jedno oko pacjent musi się przygotować na wydatek rzędu od 2 do 4 tysięcy złotych. Tutaj wysokość kosztów generuje rodzaj użytej w korekcji metody. A do wyboru są aż trzy różne metody: LASIK, FEMTOLASIK i LASER/PRK. Ich różnorodność kryje się w sposobie wytworzenia płatka rogówki.

W metodzie LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. Ostrze mikroskopijnie nacina warstwę rogówki, by laser mógł lepiej dotrzeć do jej wnętrza i skorygować wadę.

W metodzie FEMTOLASIK rogówka jest nacinana przez laser femtosekundowy, steruje nim komputer. Rogówka jest minimalnie nacinana, chirurg odchyla lekko tę naciętą błonkę i wówczas laser koryguje głębsze warstwy rogówki tak, aby pacjent idealnie widział. Po tej metodzie bardzo szybko pacjent wraca do formy.

W trzeciej metodzie LASER/PRK nabłonek jest odsuwany z warstwy rogówki a głębsze jej warstwy korygowane laserem.

Jak wygląda zabieg?

Cały zabieg korekcji odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa bólu, jest przytomny i wie co się z nim dzieje przez cały czas. Najpierw zatem chirurg podaje krople znieczulające wkraplając je do oczu pacjenta. Następnie rozszerza i unieruchamia powieki. Wówczas wkracza laser, nacina mikroskopijny płatek rogówki, lekarz go odchyla i penetruje laserem głębsze warstwy rogówki. Później po korekcji układa nadcięty płatek na oku, podciśnienie oka samo go zasysa.

Czy zabieg ten jest bezpieczny?

Zabieg jest bezpieczny i daje wysokoprocentową szansę na to, że pacjent znów będzie widział ostro bez soczewek i okularów. To wspaniała alternatywa dla krótkowidzów, którzy przez całe lata męczą się z zaparowanymi okularami lub wysychającymi soczewkami.

Jak przygotować się do zabiegu?

Aby w pełni przygotować się do zabiegu, należy już pół roku przez nim zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Osoba musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, więc wiek odgrywa znaczącą rolę. Przeważnie zaleca się ten zabieg osobom które ukończyły co najmniej 20 lat. Przed zabiegiem pacjent przechodzi szereg badań kwalifikacyjnych. Zabieg wyklucza zaćma, jaskra, zapalne schorzenie oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *